Karolina nie z Gogolina

Krótka wycieczka do stanów. I to aż dwóch na raz. Amerykanie mają dwie Karoliny - Karolinę Północną i Karolinę Południową. Obie panienki otrzymały swe nazwy na cześć europejskiego władcy, ale którego, to już zależy od osobistych sympatii (tudzież strony kanału La Manche, po której urodził się odpowiadający)

Jeżeli spojrzeć na sprawę z winem w jednym i żabimi udkami w drugim ręku, to Karolina została nazwana dla uhonorowania króla Francji Karola IX. Nazwę tę po raz pierwszy miał nadać obszarom zajmowanym dziś przez oba stany Jean Ribault (1520 – 1565), francuski oficery marynarki wojennej i kolonizator.

Ribault stanął na czele wyprawy mającej na celu założenie kolonii, w której hugenoci znaleźliby bezpieczną przystań. Kolonia owa – pod nazwą Charlesfort (Ang. Fort Caroline), została założona na wysepce Parris, leżącej u wybrzeży dzisiejszej Karoliny Południowej.

Dzieje kolonii nie były zbyt pomyślne. Zakładano ją dwa razy – po raz pierwszy osadnicy padli ofiarą konfliktów z Indianami i głodu, za drugim razem, zostali zmasakrowani przez Hiszpanów, którzy zdobyli fort i wybili wszystkich jego mieszkańców, którzy nie chcieli złożyć katolickiego wyznania wiary. Żeglarze z półwyspu Iberyjskiego wybili swymi mieczami ponad 350  ludzi – w tym i Ribaulta – których “odpytywali z religii” stojących ze związanymi na plecach rękoma. Miejsce, w którym się to odbyło do dziś nazywa się Matanzas (Hiszp. Masakry).

Drugim królem Karolem, który łaskawie użyczył Karolinom swego imienia był Anglik, Karol I. Władca ten – ignorując francuskie pretensje do owego terytorium – podarował w 1629 roku ziemie Karolin sir Robertowi Heathowi i nazwał je od swego imienia Carolaną. Pisownia ta utrzymała się do roku 1663, kiedy to syn Karola I, Karol II zmienił ją na dzisiejszą – Carolina i oddał we władanie ośmiu Lordom Właścicielom (Lords Proprietors) Ciekawostką jest, że (nigdy nie wprowadzoną w życie) konstytucję dla Karoliny miał rzekomo sporządzić sekretarz jednego z Lordów Właścicieli, szczególnie zainteresowanego Karoliną lorda Shaftesbury, niejaki John Locke.

Karolina została podzielona na dwie części w roku 1710.

Comments (9) to “Karolina nie z Gogolina”

 1. to John Locke to nie tylko postac z Lost??? ;)

 2. Tak w skrócie z mojego “Słownika”, bo obszerne. Wg niego nazwę nadał Jean na cześć Karola IX w 1560 roku, ale nazwa się nie przyjęła i wkrótce znikła, a pojawia się w dokumencie z 1629 roku na cześć Karola I.
  I u mnie jest inaczej z rozdzieleniem na 2 części, wg Słownika było to w 1665 roku.

 3. A ja myślałem, że to od jakieś Karoliny, a tu tylko o mężczyźni i mężczyźni. Pewnie się okaże że Wirginia to też na cześć jakiegoś faceta. :)

 4. @Dru:
  For most of history, Anonymous was a woman
  (Virginia Woolf)
  ;-)

 5. Torlin: No nic dziwnego, że nazwa się nie przyjęła, skoro Hiszpanie zniknęli całą francuską kolonię. Swój fort i osadę na wyspie Parris nazwali odpowiednio San Felipe i Santa Elena. Z 1629 rokiem wszystko się zgadza, a co do tego 1665 to dziwna sprawa. W niektórych miejscach występuje 1710, w innych jeszcze 1712, a o 1665 znalazłem tyle tylko, że wtedy Karol II wydał jakiś “dokument regulujący kwestie terytorialne”. Są też wersje, że Karolina Południowa została oficjalnie (oddzielną) kolonią w 1729 albo w 1719. Uwielbiam Internet :)

  Dru – Może Karol była kobietą.

 6. W Wielkiej Encyklopedii Powszechnej stworzenie dwóch kolonii korony angielskiej datowane jest na 1729 rok.

 7. Torlin: Wydaje mi się, że wszystkie te daty są poprawne, a tylko dotyczą innych faktów. Na stronie http://www.scprt.com/facts-figures/helpwithhomework/fastfacts.aspx
  do której odsyła oficjalna strona stanu Karoliny Południowej jest informacja, że podział dokonał się w 1710. Być może więc de facto podział dokonał się wtedy, a Korona usankcjonowała to te 19 lat później.

 8. Dru,
  Wirginia to musowo że od faceta, może od Wiraga?

  http://www.youtube.com/watch?v=AtPdzr5omIo&feature=related

 9. Pewnie i od jakiego faceta, ale żaden się nie przyzna, że on virgo.

Post a Comment
*Required
*Required (Never published)