Serendipity

Jest chłodny, zimowy ranek 28 stycznia 1754 roku. W bibliotece zaprojektowanej przez siebie, neo-gotyckiej rezydencji Strawberry Hill, w Twickenham, w południowo-zachodnim Londynie zasiada Horace Walpole. Ma zamiar zająć się korespondencją. To część jego porannego rytuału. Rytuału, dzięki któremu świat wzbogaci się o liczącą ponad 3000 listów (31 tomów) kolekcję z której historycy po dziś dzień czerpią wiedzę na temat bardziej intelektualnych kręgów ówczesnej, angielskiej arystokracji.

Walpole (24 września 1717 – 2 marca 1797) – czwarty (i ostatni) hrabia Orford, syn pierwszego premiera Wielkiej Brytanii – Roberta Walpole’a, poseł do parlamentu, literat, autor pierwszej powieści gotyckiej “Zamek Otranto” (1764), ekscentryk i koneser sztuki lubił czytać. Pewnego dnia wpadła mu w ręce opowieść zatytułowana “Trzech książąt Serendipu”

O niej to właśnie wspomina w liście, który napisał owego pamiętnego, styczniowego dnia. Pisał wtedy list do swego przyjaciela Horace’a Manna – wysłannika króla Jerzego II do Florencji. W liście opowiadał Mannowi o portrecie niejakiej Bianco Capello – szesnastowiecznej seksbomby, księżnej Toskanii.

Jednak to nie uroda Włoszki, której “głowę odmalowano z prawdziwie tycjanowską maestrią” sprawiła, że list ten jest tak istotny. Szczególnej wagi nabiera, ponieważ Walpole – omawiając swe odkrycia w dziedzinie heraldyki rodu Capello – przypadkowe i nadzwyczaj szczęśliwe – jako pierwszy na świecie używa słowa serendipity, które od tamtej pory oznacza właśnie to: proces (lub efekt) odkrywania czegoś, czego wcale nie chcieliśmy odkryć, szczęśliwy traf.

Pisał tak:

Moje odkrycie należy do tego rodzaju fortunnych trafów, które nazywam serendipity, to bardzo wyraziste słowo, którego znaczenie, z braku lepszych tematów, postaram ci się teraz wyjaśnić: zrozumiesz je lepiej, jeśli wyjaśnię ci jego źródła, odkładając definicje na bok.

Czytałem ongiś zabawną bajkę zatytułowaną “Trzech książąt Serendipu” Ich książęce moście, w trakcie swych podróży, dokonywali najprzeróżniejszych odkryć. Dzięki swej roztropności i przypadkom odkrywali rzeczy, których odkrycie nie było ich zamiarem: na przykład jeden z nich odkrył, że drogę przed nim przemierzał ślepy na jedno oko muł, a do wniosku tego doszedł widząc, że trawa na trakcie wyjedzona była tylko po lewej stronie drogi, podczas gdy o wiele bardziej zielona i świeża rosła po prawej – czy już pojąłeś, co rozumiem przez serendipity?

I tak się zaczęło. “Szczęśliwy traf” na stałe przeniknął do angielszczyzny. I jeszcze jedno – Serendip to starożytna nazwa Sri Lanki.

Comments (13) to “Serendipity”

 1. A jest jakaś polska wersja tego słowa?

 2. No właśnie “szczęśliwy traf”. Nic lepszego mi (ani mojemu słownikowi) do głowy nie przychodzi. W tym fragmencie listu zostawiłem “serendipity” rozmyślnie na potrzeby wpisu.

 3. “Rozumiesz, co rozumiem”? Tsk tsk.

 4. @ polb: Słuszna uwaga – poprawiłem i dziękuję :)

 5. Polska wersja to “bingo!” ;)
  A z tą Sri Lanką to tylko dowód, jak to czasy się zmieniają…

 6. Z całym szacunkiem dla “bingo!” :D ja bym zaadoptował może to “Serendipity”. Problem w tym że od trzech dni próbuję je poprawnie wymówić i mi nie idzie.

 7. Dru? A w którym miejscu ci nie idzie? Tu masz do posłuchania:
  http://www.yourdictionary.com/ahd/s/s0279300.html

 8. Cały czas wychodzi mi Serenpidity, a jak się bardziej staram to Serepitidity. To normalnie jak stół z powyłamywanymi nogami. ;) Ale się poprawiam.

 9. sprobuj pokawalkowac to sobie na sylaby. Potem nadac temu jakis rytm. Mnie sie tak udalo z “Inevitability” :)

 10. no ładnie, i teraz zawsze to słówko będę wymawiała takim gruubym głosem, jak ten facet w słowniczku,

 11. Pani Malwinko – to niemożliwe. Nikt nie ma tak grubego głosu jak on.

 12. oczywiście sprowokowana, wykonałam kilka podejść, ale poddałam się przy ‘un?prej?u?diced’ : ): )

 13. hey, jest taki film, oryginalny tytuł to własnie serendipity przetłumaczyli ‘igraszki losu’. a tak btw, piękny film :) oddaje całkowicie znaczenie słowa serendipity :)

Post a Comment
*Required
*Required (Never published)