Charity Wars – Empire Strikes Back

W poprzednim poście zastanawiając się nad sensem i ewentualnym zasięgiem akcji One Laptop Per Child cieszyłem się między innymi z tego, że “laptop za 100$” działa na wolnym oprogramowaniu i dzięki temu unikniemy marketingowo-rynkowych wojen o dzieci z trzeciego świata. Miałem też wątpliwości, o jakie to mianowicie dzieci i o jaki trzeci świat chodzi. Teraz już wszystko stało się jasne, a na dodatek, gdybym był bardziej przewidujący mógłbym zakrzyknąć “a nie mówiłem!”.

Otóż do akcji wkroczył Intel - znany producent procesorów – wielka i bogata korporacja IT. Wprowadzają oni swoją odpowiedź na OLPC – ich produkt, dla odmiany nazywa się Classmate PC i nie kosztuje symbolicznych 100$ tylko 400$. Dlaczego? Otóż na Classmate PC można będzie uruchomić dwa systemy operacyjne – Linuksa i Windows. Mam pewne wątpliwości co do tego sformułowania. Biorąc pod uwagę, że sprzętowo oba komputery nie różnią się zbytnio od siebie różnica w cenie może się brać tylko z oprogramowania. Zresztą wystarczy uruchomić Google, żeby zobaczyć na pierwszym z brzegu screenie, który z systemów znajduje się na pokładzie.
Pod tym adresem znajduje się oficjalna strona intelowskiego projektu World Ahead, którego główną “bronią masowego rażenia” ma stać się Classmate PC. Tamże można zobaczyć jak korporacje wyobrażają sobie dzieci z trzeciego świata. Bardzo pouczające może być też przyjrzenie się krajom, w których projekt rusza – np. na całą Afrykę przypadają dwa centra programu, ale nie zapomniano o ofiarach huraganu Katrina w Nowym Orleanie – ciekawy wybór najbardziej potrzebujących.

Na koniec zacytujmy Billa Gatesa, który teraz wyposaża intelowskie cacka w swoje XP, a wcześniej chyba nie za bardzo podobała mu się koncepcja (Linuksowego) OLPC:

“If you are going to go have people share the computer, get a broadband connection and have somebody there who can help support the user, geez, get a decent computer where you can actually read the text and you’re not sitting there cranking the thing while you’re trying to type. The last thing you want to do for a shared use computer is have it be something without a disk (…) and with a tiny little screen.”

Post a Comment
*Required
*Required (Never published)