Życie, Darwin i cała reszta

Ciekawym zbiegiem okoliczności stało się, że wraz z wkroczeniem do polskiej debaty publicznej sporu między kreacjonizmem a ewolucjonizmem (całe poprzednie zdanie uznać należy za daleko posunięty eufemizm, bo ani to “spór” ani tamto “debata” – no ale słowo się rzekło) Anglicy udostępnili online całość spuścizny Darwina. Synowie i córy Albionu stojące za tym projektem nie mają nawet pojęcia, jak bardzo źle robią. Publikując tego typu wywrotowe (w końcu mamy XXI wiek a nie jakieś Średniowiecze) dyrdymały wplątują się (czy lepiej – dowodzą, że od dawna wplątani byli) w Układ. Cóż…nie dość, że goszczą na swej wysepce milion zdrajców IV RP to teraz i to…Myślę, że niechybnie staną się celem kolejnej, sprawnie jak zwykle, realizowanej ofensywy dyplomatycznej naszego MSZ. A że z takowymi żartów nie ma przekonały się już mocarstwa tego rzędu co Niemcy, Rosja i Białoruś. Cóz…sami chcieli.

Kolejną rzeczą, która mnie ostatnio zafrapowała jest darmowa krytyka literacka. Cóż to za zwierzę? Otóż darmową krytykę literacką uprawia się w darmowych, rozdawanych na przystankach, skrzyżowaniach i stacjach metra dziennikach. Skorzystałem z chęci zabicia czasu ostatnio z takowego dziennika (nazwę zmilczę, bo i po co wymieniać) i czytam, a tam Krytyk (najwyraźniej czystej wody, gdyż dla wzmocnienia efektu raczył był wspomnień, że pisaniem to on zajmuje się zawodowo!) raczył ugodzić swym miodopłynnym ostrzem Masłowską.  A raczej nie Masłowską samą – takiego freudyzmu nie pochwalamy – co fakt nagrodzenia “Pawia królowej” nagrodą Nike. Można i tak. Można się nie zgadzać. Można też wymieniać swoich faworytów i wskazywać, że “im się należało” ale – do stu Pulitzerów – wypadałoby, zwłaszcza człowiekowi, który piórem na chleb powszedni zarabia, jakoś te swoje tezy uzasadniać.

Krytyk nasz tymczasem, owszem, wymienił swoich kandydatów (muszą być to tuzy niezmiernie wysokiej próby, gdyż taka szara mysz jak ja o większości nie słyszała) ale potem nastąpiła  lista argumentów przeciw Masłowskiej. (Wyliczam z pamięci)

  1. Masłowska jest młoda
  2. Masłowska pisze “dresiarską prozę”, choć sama zaprzecza, że jest dresiarą
  3. Masłowska klnie i psuje młodzież oraz Polskiego Czytelnika

Ręce opadają.

ad 1) Młodość, o ile pamiętam jest rzeczą godną pozazdroszczenia. Co więcej byli tacy autorzy (jak, nie przymierzając – Rimbaud) którzy pisali tylko za młodu, by potem stwierdzić, że pisanie jest bez sensu i czas zająć się czymś konkrentym jak np handel bronią  (jak, nie przymierzając – Rimbaud).

ad 2) Wobec braku (oczywiste przeoczenie, niezamierzony skrót myślowy) definicji pojęcia “proza dresiarska” choćby przez wykazania istnienia jakiejś, o wiele więcej wartej “prozy niedresiarskiej” nie czuję się godny dyskutowania.

ad 3) Domyślam się, że Sienkiewicz nie klął i dlatego właśnie Nobla mu dali. Przekleństwa to jednak betka! Okazuje się, że Masłowska ma tendencje iście samobójcze – psuje bowiem młodzież, sama młodą będąc! Przewrotna gówniara! Co do losów Polskiego Czytelnika jestem jednak spokojny. W końcu mając tak potężną siłę idei uosobioną w darmowym Krytyku, Polski Czytelnik ma przed sobie świetlaną jedynie przyszłość.

P.S. Komerski Info ogłasza quiz – Co to za dziennik i jak nazywa się Krytyk?

Comments (1) to “Życie, Darwin i cała reszta”

  1. Szczerze mowiac nie wiem co to za dziennik. Wiem natomiast, ze jeden z takowych reklamuje sie haslem “Duzo czytam, 20 minut dziennie”. Pozwole sobie tego dalej nie komentowac.

Post a Comment
*Required
*Required (Never published)